2005. november 14., hétfő

VISSZA A POSTAHIVATALOKAT!

Vissza a postahivatalokat!

Mobilpostákat csak azokon a településeken lehessen működtetni, ahol abba az önkormányzat beleegyezik- ezt kívánja elérni az MDF törvényjavaslatával. A párt az ország valamennyi választókerületében tartott erről tájékoztatót. Sárváron Gróf István megyei elnök fogadta az érdeklődőket november 7-én.

A 600 alatti települések esetében határozott úgy a Magyar Posta Rt. vezetése, hogy megszünteti hivatalát és mobilpostával látja el a szolgáltatást. Az MDF most arra törekszik, hogy csak az önkormányzatok hozzájárulásával működhessenek a mobilposták, és ahol a helység rendelkezésre áll, ott állíthassák vissza a postahivatalt.
Gróf István felhívta a figyelmet, hogy ombudsmani jelentésben is szerepel, hogy sem az esélyegyenlőség, sem pedig a diszkrimináció- mentesség nem érvényesül a mobilposták bevezetésével a kistelepüléseken. Magyarul az önkormányzatokat hátrányos megkülönböztetés éri a hivatalok megszüntetésével- fogalmazott a megyei elnök. Hozzátette, Vas megyében 29 település volt, ahol ezt megelőzően sem működött posta, jelenleg azonban 120 faluban jár a mobilposta. Ez Vas megye településeinek 55 százalékát jelenti- tájékoztatott Gróf István. A politikus kitért arra is, hogy ezzel a kérdéssel párthovatartozás nélkül kell foglalkozni, majd a jelenlevő polgármesterekhez fordulva kérdezte meg, szerintük érdemes-e aláírásba kezdeni, vagy a térség országgyűlési képviselőit kellene inkább arra buzdítani, hogy az MDF javaslatát minél előbb tűzze napirendre a parlament.
Nagy Károly, Nyőgér polgármestere válaszában szólt arról, hogy ő személy szerint is próbált már tenni annak érdekében, hogy visszaállítsák a postahivatalt a faluban. Országos szinten a Zempléni Település Szövetség kezdeményezett aláírásgyűjtést a mobilposták ellen, ezt mintegy 60 ezren támogatták kézjegyükkel. A népi kezdeményezést azonban eredménytelennek nyilvánították.
Nyőgérben egyébként az önkormányzat megvette a Magyar Posta Rt-től az épületet, amit most felújítanak. Az épületet azonban a renoválás után örömmel adnák oda a postának használatra, sőt, a felmerülő rezsiköltségeket is vállalnák, ha újból lehetne hivatal a községben. Nagy Károly szerint nemcsak az a gond, hogy a 600 lélekszám alatti településeket megkülönböztetés érte, hanem hogy a dolgozók számára nehezebbé vált a postaszolgáltatások igénybevétele helyben.
Cseledi Jenő, Kemenesmihályfa polgármestere szintén próbálta megőrizni a hivatalt falujában, hiszen itt a lélekszám közel van a 600 fős határhoz. Ráadásul az evangélikus egyházközség paplakot, a katolikus egyház zarándokhelyet működtet a községben. Az itt megszálló vendégekkel együtt Kemenesmihályfa lélekszáma meghaladja a 600 főt- emelte ki a polgármester. Majd hozzátette: sajnos ezt az érvet figyelmen kívül hagyták a Magyar Posta Rt-nél, így Mihályfát is mobilposta járja. Az önkormányzat tervei szerint a postaépület helyén pályázati pénzből teleházat hoznak létre. Ha azonban lenne lehetőség a stabil posta visszaállítására, nem kérdés, hogy támogatnák annak kialakítását.
Gróf István végül elmondta, a térség 46 településéből a korábbi hárommal szemben jelenleg 23-ban nincsen postahivatal. A polgármesterek a helyzet megváltoztatása érdekében a választókörzet országgyűlési képviselőihez fognak fordulni.

M. Tömböly Ágnes
Megjelent a Kemenesi Tájoló I. évfolyamának 16. számában, 2005. november 14-én

(Az események utóéletéről annyit el kell mondanom, hogy Vas megye IV. sz. választókerületében mind a 46 település polgármesterét felkerestem, akik kivétel nélkül mind támogatták, és aláírásukkal megerősítették a törvényjavaslat beadásának szükségességét! A petíciót jómagam adtam át az év decemberében Kovács Ferenc egyéni, és Szabó Lajos listán megválasztott országgyűlési képviselőknek. A törvényjavaslat azonban Budapesten, kellő létszámú támogatás hiányában nem került a parlament elé tárgyalásra.- G. I.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése