2024. augusztus 16., péntek

ISMÉT RÉVFÜLÖP VOLT A NYÁRI BLUES FESZTEK CSÚCS- HELYSZÍNE - 2

Ismét Révfülöp volt a nyári blues- fesztek csúcs- helyszíne - 2.
Szöveg és fotók: Gróf István

A pénteki nap első fellépője a Jumping Matt and his Combo volt. Pribojszkí Mátyás csapata- féltucat nagylemezen jóval túl- angol nyelven énekelve saját számokat adott elő. Érdekes volt a zenekar összetétele: először állította össze ezt a szájharmonikás- énekes gitáros nélkül, így a már törzstag Csizmadia László- basszusgitár és Molnár Dániel- dob mellett az „új fiú” Hamvas Viktor volt billentyűi mögött. Szintén kerek évfordulót ünnepelt a csapat: a főnök 50-ik születésnapját. A műsorban Matyi a jól bejáratott stíluselemeit használta: a bluesét, a boogie-ét, a swingét, a rock’n’roll-ét, néha egy kis soul-os, funkys mázzal burkolva.
Az eddigi koncertekhez képest változásként észleltem, hogy a kromatikus harmonikákat, a fehér Hohnert és a piros Suzukit többször, műsorának felében használta a harmonikaművész a (kicsi) tízlyukú diatonikus mellett. A kezdő dalában is ezzel brillírozott megnyerő magabiztossággal- ahogy ezt megszoktuk- jumpjában, majd egy lassú után egy gyors boogie (Wet lips) következett, mely utóbbiban Hamvas is bemelegítette hangszerét szédületes rögtönzéseivel. Jó választás volt az új zenész, mint ez kiderült az azt következő, jazzes hangulatú, e-piano hangszínben játszott számnál, tetézve eddigi teljesítményét. A Danger Zone c. korai, 2004-es keletkezésű swingben a jazzben magasra tett frazírozó énekesi feladatokat is jól vette Pribojszki, arról nem is beszélve, hogy harmonkkáját meg is beszélgettte, amit a jó öreg Sonny Boy Williamsontól tanulhatott. Funkys kemény basszus alapozta meg Muddy waters She’s Nineteen c. lassú bluesának átdolgozását. A kromatikust le sem téve sodró lendülettel jött a címében is ráutaló Swinging all Nigh Long, majd a sikerét bebiztosító 2013-s Treat c. nagylemez buli- száma, a Zydecola boogie.
A gyors futamok egymást érték, a zenész a színpadon előre állt, és ott fújta- szívta pofagyaluját. A vendégként beállt Benkő is bizonyította, hogy igencsak elfér egy gitár is a számban. Ismét egy koppintás jött, B. B. King Standing on The Edge of love c. opusa, ezután majd egy évszázadot visszarepültünk, Toots Tielemans jazzes stílusát idézte meg Pribó piros kromatikusán, és persze a műfaj adta lehetőséggel Viktor is élt zongorája mögött. a koncert a zenekar brandjét adó gyors rock’n’rollal (Full Time Baby), majd egy dögös rock- blues-zal, szintén vendég-gitározással megspékelve zárult. A stafétabot átadása igencsak forró hangulatban történt, pedig (akkor éppen) nem is volt nagy meleg.

A magyar rockzene állócsillaga, a szakmai körökben egyre nagyobb elismertséget és a közönségnél egyre nagyobb népszerűséget szerző Ripoff Raskolnikov és bandája következett ezután. Az átállás a tegnapinál gyorsabb volt, így fél 9-es kezdés nem tolódott ki. A Band felállása: Ripoff Raskolnikov- gitár, ének, Nagy Szabolcs- billentyűk, Varga Laca- basszus, valamint aznap Koncsecsko Péter ugrott be dobolni. A happy birthday-t elénekeltük előtte, mivel Ripoffnak aznap volt a 69. szülinapja, de a Pribojszki Matyit is megtapsoltuk élőben a már említett félévszázados évfordulóján. A tavalyi, itteni koncertjén „csak” vendégzenész volt Raskolnikov, így Kovács „Pepi” Péter főszervező- nagyon helyesen- úgy gondolta, hogy az idén kapjon saját csapatával egész estés műsort. Legutóbb a soproni Búgócsigában hallottam az egykor gráci, most hegyhátszentpéteri lakos gitáros- énekes- zeneszerzőt, koncertjük, a vendég Roberto Luti slide- gitárossal felejthetetlen volt. Lemezminőségben játszottak, mégis igazi, magával-ragadó koncert-hangulatot teremtettek a kis klubban, ugyanúgy, mint itt, és most, a szabadtéri színpadon. R.R. későn érő típus, ahogy maga nyilatkozott, a 20-30 évvel ezelőtti munkáit inkább elfelejtené. De a mostaniakra büszke, és ez leesik nálunk is: valójában nyomon is követhettük, hogy egyre jobbak a dalok, egyre jobban átjönnek a koncerteken.
Dire Straits-es áradással indult a buli. Americana stílus a neve annak a muzsikának, amely a zenész munkáját jellemzi: az improvizációkkal dúsított blues, a folk-zene és a városi ballada-énekesek (Bob Dylan, Tom Waits) zenéjének ötvözete. Tucatnál több lemezbe vésett korongjáról válogatott mára a zenész: nem volt nehéz a sok közül a legátütőbbeket műsorába beválogatni, (a művésznek tetszik, a menedzser lát üzletet a számban, a közönség visszasúgott, a média érdeklődik rá) és meghökkenve, elismerő tapsokkal, bekiabálásokkal nyugtázni azokat. Izgalmas Bo Diddley ritmusban jön a következő, a Virgo Angel, majd az egyik legrégebbi száma, a Strange Ways of Love.
Majd a Sharks: Bob Dylan-es ének, americana stílus, folk- ballada akusztikus gitárral. (Négyet hozott ezekből, megadva a módját, de láttam már hat gitárt is maga mellet felállítani az állványra 80 főnyi közönség előtt játszva.) Teljes odaadás, a maximális minőségre törekedés ez, de, sajnos, ugyan ki törődik ezekkel manapság. A blues elillan, a fontos mondanivalót közvetítő énekes parlando mesél, a zongorista 7-ek, 9-ek helyett egyszerű dallamokat játszik a maga tökélyével. És újabb balladák jönnek, a helyi technikusok misztikus világoskékben világítják meg a színpadot, ahol a Blue Afternoon c. Nagy- Raskolnikov mestermű megszólal: „hova mentél, mikor elhagytál?” Ripi gitárja lelke bánatát kiöntve felsír, Szabi- akkordfelbontásokra épülő dallamvariációi – visszhangosítva dupla elementációval, a sebzett lélek tétova menedékkereséseit közvetíti. A nagy „sláger”, a Get Away from jellegzetes dübörgő ritmusába a zongora mintha orosz dallamokat csempészett volna be. Jó! Az Against to the Wall már sodró, mégsem séma rock’n’ roll, majd egy kis funky alapú ballada színezi a palettát, hogy aztán egy igazi, 6/8-ossal, a Mura partján komponált So Much Water-ben egy történetet meséljen el az magyar- osztrák. Három keményvonalas dal, elsőként a Dead End Blues szigorít a ritmusszekciónál: Laca basszusa a gyomrunkban rezeg ugyanúgy, mint a harmadiknál, a Stone Desert-nél. A vége fele hevül a hangulat, gyorsul a ritmus, a gitáros is feláll székéből, nem bírja már ülve, meg hát hadd lássa a közönség is a fekete ingjén a mellére kitűzött piros rózsát, bejáratott brandjét. Az It’s Not Easy-ben Benkő Zsolti mellett Pribojszki Matyi is bejön jamelni. Utóbbi az éneklésbe is beszáll, minden páros versszakot ő énekel.
A koncertzáró darab mégsem őrjítő ritmusú, hanem az egyik legszebb ballada, az Abalone Earrings. Az elbeszélő- énekes talán megért, és átadott keserű szerelmi története méltó befejezése volt a hangversenynek.
(A szombati koncerteken nem tudtam részt venni, de így, a két napon történt zenei események is talán visszaadják a Balaton-parti település színpadján hallott- látott és tapasztalt, óriási sikerrel megrendezett fesztivál hangulatát.)

2024. augusztus 14., szerda

ISMÉT RÉVFÜLÖP VOLT A NYÁRI BLUES FESZTEK CSÚCS- HELYSZÍNE

ISMÉT RÉVFÜLÖP VOLT A NYÁRI BLUES FESZTEK CSÚCS-HELYSZÍNE - 1.
Szöveg és fotók: Gróf István

Immár a 17. Blues Fesztivált rendezték meg szokás szerint a Balaton- parti településen az idén, augusztus első hétvégéjén, három napon keresztül. Ugyanúgy, mint két héttel előtte, a 10. Country Music Fest-en, rendesen megtelt a Szabadtéri Színpad nézőtere, és nemcsak azért, mert rendhagyó módon ingyenesek voltak a koncertek, hanem mert ismételten minőségi programokat kaptunk.
Csütörtök este elsőként a Fekete Jenő and the Band állt színpadra. Az estek házigazdája immár évek óra az a Benkő Zsolt gitáros, aki nem csak felvezeti, bekonferálja a műsorokat, és minden fellépő zenekarban vendégzenészként közreműködik, hanem zenével illusztrált blues-történeti öt-percekkel a műfaj rejtelmeibe, annak szépségeire is rátereli a figyelmet. A kettős jubileumot tartó, 60 esztendős és zenei pályafutását 40 éve beindító Fekete Jenő gitáros- énekes mellett a Palermo-ban is játszó régi harcostárs, Bacsa Gyula- zongorázott, Szatai Zsolt basszusozott, Móré Attila dobolt, és egy háromtagú fúvós- szekció színesített: Abbas Murad- harsonán, Sári Szabolcs- trombitán és Stencli Tamás- szaxofonon. Az utóbbi évforduló adta az ötletet, hogy nemrég, áprilisban kiadják a Sárarany c. dupla LP- jüket. Erről is bemutattak dalokat a nemzetközileg elfogadott angol nyelv helyett magyarul előadva.
Az első, Magyarországi autentikus blues formáció, a Palermo Boogie Gang (1988-1997), majd a Muddy Shoes (1996-) alapítója, frontembere hosszú hajával, fekete kalapjában mintha mindig itt lett volna köztünk. Személyét ismerősként, programját izgalommal vegyített kíváncsisággal fogadtuk. A koncert programjában színes műfaj- kínálat szerepelt: Az I’m Satisfied után néhány saját jött: „de csak szeretném, hogy legyen hosszú még az út”- énekelte slide- gitáron kísérve magát az Úton c., még a Muddy Shoes-zal 2004-ben készült számában. Ezután az említett Sáraranyról következett három nóta, az Olcsó boogie- szintén üvegnyak gitárral megbűvölve, majd a címadó dal, hangulatos és szép, dallamos szaxi- szólóval bélelve, végül a Holvoltholnem c. popdal, igencsak slágeresre fogva azt. Behunyt szemmel mintha Soltész Rezsőt hallottam volna énekelni a refrénekben. DE ezután visszahozták a jó öreg Clarence Gatemouth Brown hangulatát az 50-es, 60-as évek elektromos bluesából: a Let the Good Times Roll erről szólt. Jenő jellegzetes, szaggatott gitárszólói mellett a jól illeszkedő rezes-kórusból ismét Stencli volt az, aki rázós improvizációra szánta el magát szaxijával. Freddy King Big Legged Woman c. szerzeményében Jenő egy felejthetetlen szájgitár rögtönzéssel lepett meg minket, míg a Dance with Me c. szerzeményben a T. Bone Walker-os villanygitár hangulatát hozta vissza. És megint váltás, a színes repertoárból most Wilson Picket korai soul- dala, a Mustang Sally szédületes átdolgozásával folytatták, melyben igencsak oda kellett figyelnünk Szatai Zsolt Jack Btuce-os spektrumban dolgozó basszusjátékára, majd ezután két őrületbe kergető Freddy King nótát (I’m Tore Down, Goin’ Down) nyomtak le immár Benkő Zsoltival kiegészülve: mennyire másképp hangzik egy gitár más felfogásban játszva, de a kérdez- felel gitár-párbajok ezeket a különbségeket hamar elfedték.
A szaporább ritmusa I’m Ready után lejátszott Mary Ann c.-, lengőbasszussal kísért opusban végre Bacsa is bemutatott már tudásából a billentyűk mögött - jót improvizált. Ráadásként az Ask Me no Question médium blues-zal, Zsoltival kiegészülve, majd a What’d I Say c., a szerzőjének, Ray Charles-nak is koncertzáró rock-jával zártak. Kitelt volna néhány jó-torkú a zenészek közül is, így kár, hogy a refrénben a közönségre osztották a válasz-kórusokat. A sikeres koncert után hamar levonultak a zenészek, hogy átadják helyüket a következő bandának, még a zenekar bemutatása is elmaradt!

Hosszú átszerelés után következett a 2006-ban alakult BluesSteel együttes. Más zene jött, hangosabb, keményebb. A 2018 óta együttmuzsikáló quartet Vámos Péter- gitár, ének, Horváth András - billentyűk, Vajda Tibor- basszus és Kárpáti Zoltán – dobok összeállításban állt színpadra, egy szaxisból és egy trombitásból álló fúvósszekcióval kiegészülve. Ők is több számot lenyomtak a Who Cares?- Kit érdekel? 2021-ben készült, saját dalokat tartalmazó CD-jükről, melyek angol nyelven hangzottak el, így, többek között a Sitting Down the Corner, vagy a Who Cares? is. De a jól (Junior Wesss: Messing with the Kid), vagy kevésbé ismert (Robben Ford) cover- dalok, mint az előző banda esetében, nagyobb lelkesedést váltottak ki bennünk. Megemlékeztek a fehér blues koronázatlan királyáról, John Mayallról Maydell című dalukkal, a Peter Green korszakából a So Many Roads-szal, majd a Put it Right Back-et is lenyomták tőle,
melyekben főleg Vámos remekelt gitárjátékával, de sokszínűen szólaltatta meg gondosan beállított billentyűit Horváth is. A két fúvós is gyakran szólózásra emelte kezét, és hangszerét, az ötletesebb, innovatívabb rögtönzéseket Kecskés Ferenc követte el kettejük közül, megtekerve a tenor-, és a ritkán hallható baritonszaxiját. András különszáma a vége-felé különleges élmény volt: hosszú zongoraszóló, majd orgona- teríték után ő is énekelte a lassú bluest, melybe beszállt Benkő is gitározni, és a sokáig a dinamikailag kevésbé árnyalt, dübörgő fém-zenét szépen visszacsillapították. Az „öreg” Ten Years Aftertől egy rock, a fiatal Jonny Lang repertoárjából egy shuffle tapsolásra késztette a nagyérdeműt, többen táncoltak is a színpad előtt. Ritka az a munkamegosztás, amikor nem a frontember a zenekar szószólója: ezt a szerepet kiválóan megoldotta mély, férfias hangjával az öthúros basszusát kőkeményen pengető Vajda Tibor, némi humorral is tetézve. A választékot színesítette egy, tavaly a veszprémi Blues feszten hallott Matt Schofield szerzeménye, és hogy a gitár-irodalom legnagyobbja, Jimi Hendrix se maradjon ki, a Foxy Lady riffjei hatoltak agyunkba, főleg Péter jóvoltából, aki kiválóan teljesítette a „lejátszhatatlannak” vélt szólókat. Énekhangja nem egyéni, megkülönböztethető, de tökéletesen megfelelt a rock- bluesban elvártakéhoz.
A ráadás egy B.B. King klasszikus, a Thrill is Gone volt, ahol a négy, zenekari szólista és a vendéggitáros több körben szólózásra alkalmat kapva, több, mint 20 percig izzították a hangulatot a tetőfokára. Nem nézték az órájukat, csak mi a végén: éjfél is elmúlt, mire vége lett pénteken a csütörtöki koncerteknek.

2024. augusztus 10., szombat

NYÁRESTI BLUES- ROCK A BÁRÓ BLUES TRIÓVAL A SZIMFÓNIA KÁVÉZÓ TERASZÁN

Nyáresti blues-rock a Báró Blues Trióval a Szimfónia Kávézó teraszán
Szöveg és fotók: Gróf István

Az utolsó Báró - így írta alá e koncertre invitáló meghívóját Zsoldos „Báró” Zoltán, Vas vármegye és a Dunántúl gitároslegendája. Lassan egy éve, hogy a régió bluesrajongói számára a 75. szülinapjára szervezett varázslatos estén játszhatott a szombathelyi Bartók Teremben egykori zenésztársaival, hazai top-blueszenész barátaival, tanítványokkal. Most a terem "alatt", a Zsinagóga Udvaron adott nyáresti koncertet.
A Szimfónia Kávézó teraszán elviselhető volt a meleg, de még inkább élvezhető volt a hangszórókból szóló „várakozó-zene": bizony, a múlt héten elhunyt John Mayall, a fehér blues atyja dalai szóltak. A koncert megkezdése előtt említette ezt a gitáros- énekes is, utalva azokra a zenetörténetileg kiemelkedő hazai eseményekre, miszerint Báró és zenekara, a Natural Blues Band négy alkalommal (1987: Pécs, Debrecen és Szombathely, valamint 1993: Tatabánya) volt a legendás angol zenész hangversenyein az előzenekar.
A felvezetőben Báró említette, hogy a trió felállás kemény zenélésre kötelez, nincs színesítő hangszer, de a rockzenei világban ez a felállás már igencsak „bejáratos". Zoli most nem hozott sem szájharmonikát, sem dobro gitárt, sem bendzsót, mandolint, „csak" egy Fender Telecastert tartott a vállán, de az veretesen szólt. A basszusgitáros, Szantner László a balján ült, a kőszegi Tompa István „Bube" dobos pedig mögöttük. A meglepetés az volt, hogy nem volt meglepetés: mind a muzsika minőségében, mind a repertoáron tartott számok tekintetében hozták az elvártakat, amelyek egy kellemes summertime blues-buli velejárói.
Az elhangzott dalok között a nagy példakép, Eric Clapton számai közül - annak több, a korai Yardbirds-, a csúcs Cream- (Crossroads, Sitting On Top of the World), és a kommerszebb korszakából (Corinna) - is hangzottak el nóták, majd Eric kortársa, J. J. Cale (Sensitive Kind) is sorra került. Báró azonban lehatolt a gyökerekig, és az afroamerikai spirituálékból (Mahalia Jackson: Precious Lord, Paul Butterfield: Nobody's Faut But Mine) is válogatott, melyekben nemcsak gitártudásáról adott számot, hanem mély, telt, férfias hangját is előtérbe helyezte. Ugyanúgy, mint jazz-es hangvételű dalaiban, így Ray Charles: Georgia On My Mind c. dalában.
A Claptonok mellett a leghangosabb visszajelzéseket a kőkemény rock-blues nóták hozták (I'm The King Bee, Susie Q, Tobacco Road), melyekben Zsoldos elengedte képzeletét Strato-jával, és ragyogó rögtönzéseket nyomott le, gyakran hangszínváltásokkal, hápogóval variálva azokat. A koncert legnépszerűbb dala egy 60 évnél is idősebb instrumentális szám, a Shadows amerikai vetélytársának, a Venturesnek a Wipe Out c. csupadallam-csuparitmus szerzeménye volt. Még az első asztaloknál, a koncertet többgenerációs családi összejövetelre használó, idegenbe szakadt hozzátartozókat fogadók is élvezték ezt a zenét, az addig egyedüliként mindig odafigyelő nagyin kívül.
Az igazi nagy Chicago-bluesok, a Ramblin' Blues, a Mojo Workin', a Top of the World interpretációi voltak azok a percek, melyekben a zenekarvezető ismét kedvére kiélhette magát, félévszázados tudását, tapasztalatát visszaadva gitárjátékában. Szantner basszusmenetei, lépegető negyedei a nagy könyvben előírtak szerint brummogtak, néha még rögtönzött is, és Tompa dobolása is kicsiszoltan alkalmazkodott a szólistához: a hangerő se nem hangos, se nem presszósan visszafogott volt.
A visszataps után maradtunk ugyanebben a szegmensben, ahogy azt John Lee Hooker megmutatta anno a világnak. Hogy milyen a jó blues, azt most itt mi is megtapasztalhattuk a vén platánfák árnyékában, a mindig lelkes, fáradhatatlan, örökifjú Báró jóvoltából. Köszi!
Megjelent a vaskarika.hu portálon 2024.08.09-én, majd a bluesvan.hu portálon 2024.08.19-én